Yageo 9C06031A7152FKHFT
9C06031A7152FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A7152FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A7152FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A7152FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A7152FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A7152FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A7152FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A7152FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A7152FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A7152FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A7152FKHFT
IC MCU 8BIT 16KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 10NS 64VQFP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9251 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 28A TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 115MA 13.5 OHM datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf