Yageo 9C08052A53R6FKHFT
9C08052A53R6FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A53R6FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A53R6FKHFT.pdf
Availability of 9C08052A53R6FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C08052A53R6FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A53R6FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A53R6FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A53R6FKHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A53R6FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A53R6FKHFT Details Description
Related parts for 9C08052A53R6FKHFT
LAMP INCAND T-1 3/4 28V FLANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
TURRET HEAD datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 250MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf