Yageo 9T04021A5101DAHF3
9T04021A5101DAHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A5101DAHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A5101DAHF3.pdf
Availability of 9T04021A5101DAHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A5101DAHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A5101DAHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A5101DAHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A5101DAHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A5101DAHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A5101DAHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A5101DAHF3
Crystal 77.5030kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA datasheet.pdf
IC CPLD 1024MC 7.5NS 484FPBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS 11ROW VERT datasheet.pdf
LED MOUNTING PAD NYLON 3.0MM datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.8A S-MINI datasheet.pdf
SMA PANEL RECEPTACLE JACK datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 300VAC RADIAL datasheet.pdf