Yageo 9T06031A1581FBHFT
9T06031A1581FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A1581FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A1581FBHFT.pdf
Availability of 9T06031A1581FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A1581FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A1581FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A1581FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A1581FBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A1581FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A1581FBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A1581FBHFT
Crystal 13.5600MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 62KB FLASH 56LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.3A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 8A TO3P datasheet.pdf
MODULE VF DISPLAY 20X2 9MM CHAR datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf