Yageo 9T12062A4990BBHFT
9T12062A4990BBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A4990BBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A4990BBHFT.pdf
Availability of 9T12062A4990BBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A4990BBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A4990BBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A4990BBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A4990BBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A4990BBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A4990BBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A4990BBHFT
RES SMD 261K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
MODULE POWER DC/DC 4TH BRICK 12V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 27A D2PAK datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.0MM datasheet.pdf
INSERT BINDING POST datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
UPC 48 POS PLUG HOUSING datasheet.pdf
500 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
GT 2C 2#8 (10-12) SKT RECP JAM datasheet.pdf
4.9V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf