ASSMANN WSW Components A-TB500-TJ21
A-TB500-TJ21 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TJ21
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TJ21.pdf
Availability of A-TB500-TJ21
QUANTITY
A-TB500-TJ21 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TJ21
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TJ21
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Positions Per Level21
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TJ21
Related LinksA-TB50, A-TB500-TJ21 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TJ21 Details Description
Related parts for A-TB500-TJ21
HEADER OPEN .018"DIA .300 8POS datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL RCPT CRIMP SKT GRN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 22POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN FPC TOP 8POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf