ASSMANN WSW Components A-TB750-VI22V
A-TB750-VI22V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-VI22V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB750-VI22V.pdf
Availability of A-TB750-VI22V
QUANTITY
A-TB750-VI22V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-VI22V
Internal Part NumberEIS-A-TB750-VI22V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-VI22V
Related LinksA-TB75, A-TB750-VI22V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-VI22V Details Description
Related parts for A-TB750-VI22V
MOSFET 2P-CH 20V 2.9A CHIPFET datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON A 3.25-4.5MM YEL datasheet.pdf
RCVR MOD FIBER OPTIC SERCOS SMA datasheet.pdf
CBL ASSY RJ45 PLUG-RJ45 PLUG 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LMZFL 5/11/135 3.5 BK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf