Omron Automation & Safety A16L-TGA-12-1
A16L-TGA-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TGA-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TGA-12-1.pdf
Availability of A16L-TGA-12-1
QUANTITY
A16L-TGA-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TGA-12-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TGA-12-1
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TGA-12-1
Related LinksA16L-T, A16L-TGA-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TGA-12-1 Details Description
Related parts for A16L-TGA-12-1
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20QSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 10A DPAK datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80NS 48TSOP datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT89 datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
10.8MM GUIDE MODULE ASSY datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 4KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 15MA SOD523 datasheet.pdf