Omron Automation & Safety A16L-TRM-24-1
A16L-TRM-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TRM-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TRM-24-1.pdf
Availability of A16L-TRM-24-1
QUANTITY
A16L-TRM-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TRM-24-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TRM-24-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TRM-24-1
Related LinksA16L-T, A16L-TRM-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TRM-24-1 Details Description
Related parts for A16L-TRM-24-1
KIT BRACKT HARDWARE DIN RAIL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-PLUG RJ45 5M datasheet.pdf
LED YLW-GRN CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
ADJ METAL WRIST BAND/6' CORD datasheet.pdf
THRU SPLICE 5K CE 1SAPR180F datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf