Omron Automation & Safety A16L-TYA-5-1
A16L-TYA-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TYA-5-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TYA-5-1.pdf
Availability of A16L-TYA-5-1
QUANTITY
A16L-TYA-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TYA-5-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TYA-5-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TYA-5-1
Related LinksA16L-T, A16L-TYA-5-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TYA-5-1 Details Description
Related parts for A16L-TYA-5-1
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ESD HANDLER 3-1/2X2-1/4X1-3/4 datasheet.pdf
IC OP AMP SGL 400MHZ W/SD 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
3M 4910 VHB 3/4" SQ -250/PACK datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG TAN 100' datasheet.pdf