Hirose Electric Co Ltd A2-20PA-2.54DSA(71)
A2-20PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
A2-20PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER 20POS 2.54MM
Datasheet Download
A2-20PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of A2-20PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
A2-20PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A2-20PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-A2-20PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA2
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A2-20PA-2.54DSA(71)
Related LinksA2-20PA-2, A2-20PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A2-20PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for A2-20PA-2.54DSA(71)
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3 PG16 datasheet.pdf
MAG CARD RDR SWIPE TRK1/2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.3W D 12UCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 189UF 330V QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HEADR 60POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
OSCILLATOR VCSO CONFIGURABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf