Eaton (formerly Cooper Bussmann) A20111007
A20111007 picture photo
Mfg. Part Number
A20111007
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .375
Datasheet Download
A20111007.pdf
Availability of A20111007
QUANTITY
A20111007 Order Process
Ship out your order
Specifications of A20111007
Internal Part NumberEIS-A20111007
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesA2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Turret
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A20111007
Related LinksA201, A20111007 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A20111007 Details Description
Related parts for A20111007
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN CABLE ADPT PG 36/NPT 1 1/4" datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.4V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf