Omron Automation & Safety A22L-DA-12A-20M
A22L-DA-12A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DA-12A-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DA-12A-20M.pdf
Availability of A22L-DA-12A-20M
QUANTITY
A22L-DA-12A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DA-12A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-DA-12A-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DA-12A-20M
Related LinksA22L-DA, A22L-DA-12A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DA-12A-20M Details Description
Related parts for A22L-DA-12A-20M
DIODE GEN PURP 50V 40A DO203AB datasheet.pdf
IC SUPERV 5K PULL-UP LOW TO-92 datasheet.pdf
UPGRADE PPM3 RAC DEVELOPMENT datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 5000V 400A CHA datasheet.pdf
IC NFC NEAR FIELD CTLR 40HVQFN datasheet.pdf
RES 4.70 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
8315-5 PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
CONTROLLER FOR TH-12 HEAD PNP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZE16 M32 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf