Omron Automation & Safety A22L-GY-24A-20A
A22L-GY-24A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-24A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-24A-20A.pdf
Availability of A22L-GY-24A-20A
QUANTITY
A22L-GY-24A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-24A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-24A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-24A-20A
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-24A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-24A-20A Details Description
Related parts for A22L-GY-24A-20A
CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIG 1/8NPT 20MA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
LED PANEL IND WHT 14VDC CYL datasheet.pdf
MINIFITJR VERT HDR NOPEGS 14POS datasheet.pdf
KRIMPING DIE ASP-C-530-E2 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 RED 250' datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf