Omron Automation & Safety A22L-HA-12A-02A
A22L-HA-12A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HA-12A-02A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HA-12A-02A.pdf
Availability of A22L-HA-12A-02A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-HA-12A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HA-12A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-HA-12A-02A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HA-12A-02A
Related LinksA22L-HA, A22L-HA-12A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HA-12A-02A Details Description
Related parts for A22L-HA-12A-02A
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
ACCELEROMETER TRPL AXIS 44QFN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN FMALE M12 5POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 1.5MM TIN datasheet.pdf
CONN 350MCM #1/2 AMPOWER 45 DEG datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES 130 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf