Omron Automation & Safety A22L-TR-12A-11A
A22L-TR-12A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TR-12A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TR-12A-11A.pdf
Availability of A22L-TR-12A-11A
QUANTITY
A22L-TR-12A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TR-12A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-TR-12A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TR-12A-11A
Related LinksA22L-TR, A22L-TR-12A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TR-12A-11A Details Description
Related parts for A22L-TR-12A-11A
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 5 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
100UF 63V 10X30MM 125C 8000H datasheet.pdf