Omron Automation & Safety A22NW-2RL-TYA-G202-YA
A22NW-2RL-TYA-G202-YA picture photo
Mfg. Part Number
A22NW-2RL-TYA-G202-YA
Brief Description
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22NW-2RL-TYA-G202-YA.pdf
Availability of A22NW-2RL-TYA-G202-YA
QUANTITY
A22NW-2RL-TYA-G202-YA Order Process
Ship out your order
Specifications of A22NW-2RL-TYA-G202-YA
Internal Part NumberEIS-A22NW-2RL-TYA-G202-YA
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Yellow Knob
Depth Behind Flange45.30mm
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22NW-2RL-TYA-G202-YA
Related LinksA22NW-2RL-, A22NW-2RL-TYA-G202-YA Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22NW-2RL-TYA-G202-YA Details Description
Related parts for A22NW-2RL-TYA-G202-YA
CLAMP TIE 50LB WR BLK 15.6" datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-12POS ENCLOSED datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 820UH THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 403MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
IC FREQ TIMING GENERATOR 48TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf