Omron Automation & Safety A22NW-2RM-TAA-G102-AB
A22NW-2RM-TAA-G102-AB picture photo
Mfg. Part Number
A22NW-2RM-TAA-G102-AB
Brief Description
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V
Datasheet Download
A22NW-2RM-TAA-G102-AB.pdf
Availability of A22NW-2RM-TAA-G102-AB
QUANTITY
A22NW-2RM-TAA-G102-AB Order Process
Ship out your order
Specifications of A22NW-2RM-TAA-G102-AB
Internal Part NumberEIS-A22NW-2RM-TAA-G102-AB
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Blue Knob
Depth Behind Flange45.30mm
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22NW-2RM-TAA-G102-AB
Related LinksA22NW-2RM-, A22NW-2RM-TAA-G102-AB Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22NW-2RM-TAA-G102-AB Details Description
Related parts for A22NW-2RM-TAA-G102-AB
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3 M25 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 3/8 UNF 5V 36" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 267 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-50' YLLW/GREEN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 31MM datasheet.pdf
FILTER EMI 0.022UF 50V RADIAL datasheet.pdf