Omron Automation & Safety A22R-FY-10M
A22R-FY-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22R-FY-10M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22R-FY-10M.pdf
Availability of A22R-FY-10M
QUANTITY
A22R-FY-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22R-FY-10M
Internal Part NumberEIS-A22R-FY-10M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductA22R and M22R Series Pushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22R
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22R-FY-10M
Related LinksA22R-, A22R-FY-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22R-FY-10M Details Description
Related parts for A22R-FY-10M
BATTERY VRLA 12V 2.0AH datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TLC4545 datasheet.pdf
IC COMP DUAL SNGL-SUPPLY 8-DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:15 200MHZ 52TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT PINS datasheet.pdf
SYSBUS/O-10 OUT/120 VAC datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 495MA 320 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV U2J 1210 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB6 M20 datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 9V datasheet.pdf