Omron Automation & Safety A22W-2MG-6A-10
A22W-2MG-6A-10 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MG-6A-10
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN
Datasheet Download
A22W-2MG-6A-10.pdf
Availability of A22W-2MG-6A-10
QUANTITY
A22W-2MG-6A-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MG-6A-10
Internal Part NumberEIS-A22W-2MG-6A-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22W
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
ApprovalsCE, cUR, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MG-6A-10
Related LinksA22W-2M, A22W-2MG-6A-10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MG-6A-10 Details Description
Related parts for A22W-2MG-6A-10
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
IC RF TXRX FOR NARROWBAND 32QFN datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 480V 30A CHASSIS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 16K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
88UF 150V 25.7X29 85C AXI datasheet.pdf