Electroswitch A231P32D9V30Q
A231P32D9V30Q picture photo
Mfg. Part Number
A231P32D9V30Q
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Datasheet Download
A231P32D9V30Q.pdf
Availability of A231P32D9V30Q
QUANTITY
A231P32D9V30Q Order Process
Ship out your order
Specifications of A231P32D9V30Q
Internal Part NumberEIS-A231P32D9V30Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesA
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted
Actuator Length11.38mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesSatin Chrome Actuator
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life60,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A231P32D9V30Q
Related LinksA231P3, A231P32D9V30Q Datasheet, Electroswitch Distributor
A231P32D9V30Q Details Description
Related parts for A231P32D9V30Q
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC D/A CONV 8BIT MICROPWR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.69M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
EUROCARD TYPE C datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf