Hirose Electric Co Ltd A3A-14DA-2SV
A3A-14DA-2SV picture photo
Mfg. Part Number
A3A-14DA-2SV
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
A3A-14DA-2SV.pdf
Availability of A3A-14DA-2SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A3A-14DA-2SV Order Process
Ship out your order
Specifications of A3A-14DA-2SV
Internal Part NumberEIS-A3A-14DA-2SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package34
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3A-14DA-2SV
Related LinksA3A-14, A3A-14DA-2SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3A-14DA-2SV Details Description
Related parts for A3A-14DA-2SV
RES 1.8K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1000V 12A BU datasheet.pdf
BIT SET ASSORT W/CASE 24PC datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOD923 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
PREMOFLEX 102LGT TYPE A 11POS datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf