Hirose Electric Co Ltd A3B-44PA-2DSA(71)
A3B-44PA-2DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3B-44PA-2DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 44POS 2MM
Datasheet Download
A3B-44PA-2DSA(71).pdf
Availability of A3B-44PA-2DSA(71)
QUANTITY
A3B-44PA-2DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3B-44PA-2DSA(71)
Internal Part NumberEIS-A3B-44PA-2DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3B-44PA-2DSA(71)
Related LinksA3B-44PA, A3B-44PA-2DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3B-44PA-2DSA(71) Details Description
Related parts for A3B-44PA-2DSA(71)
RES SMD 78.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DRY TIP CLEANING SYSTEM W/WOOL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V X8G 0603 datasheet.pdf
RES 140 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf