Hirose Electric Co Ltd A3C-10DA-2DSC(71)
A3C-10DA-2DSC(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3C-10DA-2DSC(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
A3C-10DA-2DSC(71).pdf
Availability of A3C-10DA-2DSC(71)
QUANTITY
A3C-10DA-2DSC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-10DA-2DSC(71)
Internal Part NumberEIS-A3C-10DA-2DSC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package220
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-10DA-2DSC(71)
Related LinksA3C-10DA, A3C-10DA-2DSC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-10DA-2DSC(71) Details Description
Related parts for A3C-10DA-2DSC(71)
CONN HEADER .100 SINGL STR 13POS datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 324BGA datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER DPST 10A SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T/SP3T datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 35K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf