Omron Automation & Safety A3CJ-90A1-24EG
A3CJ-90A1-24EG picture photo
Mfg. Part Number
A3CJ-90A1-24EG
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
A3CJ-90A1-24EG.pdf
Availability of A3CJ-90A1-24EG
QUANTITY
A3CJ-90A1-24EG Order Process
Ship out your order
Specifications of A3CJ-90A1-24EG
Internal Part NumberEIS-A3CJ-90A1-24EG
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3CJ-90A1-24EG
Related LinksA3CJ-90, A3CJ-90A1-24EG Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3CJ-90A1-24EG Details Description
Related parts for A3CJ-90A1-24EG
RES SMD 24.9KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK INV 10MSOP datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TPCM AL52,2,0505,A0 12X12 SHEET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf