Omron Automation & Safety A3PA-90D12-24AG
A3PA-90D12-24AG picture photo
Mfg. Part Number
A3PA-90D12-24AG
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PA-90D12-24AG.pdf
Availability of A3PA-90D12-24AG
QUANTITY
A3PA-90D12-24AG Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PA-90D12-24AG
Internal Part NumberEIS-A3PA-90D12-24AG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 23.50mm x 22.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PA-90D12-24AG
Related LinksA3PA-90, A3PA-90D12-24AG Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PA-90D12-24AG Details Description
Related parts for A3PA-90D12-24AG
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 542 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 38UH 2.8A 115 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf