Omron Automation & Safety A3PT-90A12-24SO
A3PT-90A12-24SO picture photo
Mfg. Part Number
A3PT-90A12-24SO
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PT-90A12-24SO.pdf
Availability of A3PT-90A12-24SO
QUANTITY
A3PT-90A12-24SO Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PT-90A12-24SO
Internal Part NumberEIS-A3PT-90A12-24SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3P
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapOrange
Illumination Type, ColorLED, Orange
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 29.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PT-90A12-24SO
Related LinksA3PT-90, A3PT-90A12-24SO Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PT-90A12-24SO Details Description
Related parts for A3PT-90A12-24SO
IC MOTOR DRIVER PAR 20SOPWRPAD datasheet.pdf
IC SNGL SCHMT-TRIG INVERT SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 5% 175W datasheet.pdf