Omron Automation & Safety A3SJ-90B1-24SG
A3SJ-90B1-24SG picture photo
Mfg. Part Number
A3SJ-90B1-24SG
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
A3SJ-90B1-24SG.pdf
Availability of A3SJ-90B1-24SG
QUANTITY
A3SJ-90B1-24SG Order Process
Ship out your order
Specifications of A3SJ-90B1-24SG
Internal Part NumberEIS-A3SJ-90B1-24SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationA3S Marking Nov/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3S
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP00
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3SJ-90B1-24SG
Related LinksA3SJ-90, A3SJ-90B1-24SG Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3SJ-90B1-24SG Details Description
Related parts for A3SJ-90B1-24SG
SENSOR 2000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CA 50/125UM LDD ZIP SC DUP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 31 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 505K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 44COND 0.039 CLEAR 50' datasheet.pdf
LAN/WAN ROUTER datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf