Microsemi SoC A54SX16P-1TQG144I
A54SX16P-1TQG144I picture photo
Mfg. Part Number
A54SX16P-1TQG144I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 113 I/O 144TQFP
Datasheet Download
A54SX16P-1TQG144I.pdf
Availability of A54SX16P-1TQG144I
QUANTITY
A54SX16P-1TQG144I Order Process
Ship out your order
Specifications of A54SX16P-1TQG144I
Internal Part NumberEIS-A54SX16P-1TQG144I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSX
Number of LABs/CLBs1452
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O113
Number of Gates24000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A54SX16P-1TQG144I
Related LinksA54SX16P, A54SX16P-1TQG144I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A54SX16P-1TQG144I Details Description
Related parts for A54SX16P-1TQG144I
IC MOSFET DVR 1A HS N-INV 8SOIC datasheet.pdf
2.0 DIA PIN REC LA. LESS ASSY datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
DC-DC 24V OUT 24V 4.2A 100W PCB datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 7X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 35POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS datasheet.pdf