Omron A8L-11-15N1
A8L-11-15N1 picture photo
Mfg. Part Number
A8L-11-15N1
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Datasheet Download
A8L-11-15N1.pdf
Availability of A8L-11-15N1
QUANTITY
A8L-11-15N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A8L-11-15N1
Internal Part NumberEIS-A8L-11-15N1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesA8L
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 12.90mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A8L-11-15N1
Related LinksA8L-1, A8L-11-15N1 Datasheet, Omron Distributor
A8L-11-15N1 Details Description
Related parts for A8L-11-15N1
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 164POS STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
2MM HM SHR/HSG RH 072P 3.00 H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 243K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
3P 8C 4W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
THERMOSTAT 95 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf