| Internal Part Number | EIS-AAC050-24-22-00-00 | |
| Product Training Modules | Thermoelectric Assemblies | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Thermoelectric, Peltier Assemblies | |
| Series | Cascade | |
| Heat Transfer Type | Air to Air | |
| Power - Cooling | 49W | |
| Current | 4.7A | |
| Voltage | 24V | |
| Fan Location | Cold Side / Warm Side | |
| Power - Input | 113W | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 47°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Dimensions - Overall | 230mm L x 122mm W x 151mm H | |