Sullins Connector Solutions ABB75DHAR
ABB75DHAR picture photo
Mfg. Part Number
ABB75DHAR
Brief Description
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 SLD
Datasheet Download
ABB75DHAR.pdf
Availability of ABB75DHAR
QUANTITY
ABB75DHAR Order Process
Ship out your order
Specifications of ABB75DHAR
Internal Part NumberEIS-ABB75DHAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row75
Number of Positions150
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABB75DHAR
Related LinksABB7, ABB75DHAR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABB75DHAR Details Description
Related parts for ABB75DHAR
IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 20UF 330V QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM DC2W-NO 10M datasheet.pdf
IC FILTR VID6CH SD/ED/HD 38TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MAT FLOOR 3LAYER ESD GRAY 4'X50' datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 16 3.3V 44-SOJ datasheet.pdf
DSUB 15 M PCB STR G50 ZINC datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf