Abracon Corporation ABLS-LR-16.000MHZ-T
ABLS-LR-16.000MHZ-T picture photo
Mfg. Part Number
ABLS-LR-16.000MHZ-T
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 50ppm 18pF 10 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ABLS-LR-16.000MHZ-T.pdf
Availability of ABLS-LR-16.000MHZ-T
QUANTITY
ABLS-LR-16.000MHZ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABLS-LR-16.000MHZ-T
Internal Part NumberEIS-ABLS-LR-16.000MHZ-T
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height0.165" (4.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABLS-LR-16.000MHZ-T
Related LinksABLS-LR-1, ABLS-LR-16.000MHZ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABLS-LR-16.000MHZ-T Details Description
Related parts for ABLS-LR-16.000MHZ-T
FIXED IND 100NH 200MA 1.8 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R LP 16-QSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.5A 6TDFN datasheet.pdf
PANEL TOP 19X5.22X0.5" GREY datasheet.pdf
BL TOP 10 OG datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf