Sullins Connector Solutions ABM10DTBZ-S273
ABM10DTBZ-S273 picture photo
Mfg. Part Number
ABM10DTBZ-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
ABM10DTBZ-S273.pdf
Availability of ABM10DTBZ-S273
QUANTITY
ABM10DTBZ-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM10DTBZ-S273
Internal Part NumberEIS-ABM10DTBZ-S273
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Side Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM10DTBZ-S273
Related LinksABM10DT, ABM10DTBZ-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM10DTBZ-S273 Details Description
Related parts for ABM10DTBZ-S273
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC OR/AND INVERTER GATE 20PLCC datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf