Sullins Connector Solutions ABM24DTAT-S189
ABM24DTAT-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ABM24DTAT-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ABM24DTAT-S189.pdf
Availability of ABM24DTAT-S189
QUANTITY
ABM24DTAT-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM24DTAT-S189
Internal Part NumberEIS-ABM24DTAT-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM24DTAT-S189
Related LinksABM24DT, ABM24DTAT-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM24DTAT-S189 Details Description
Related parts for ABM24DTAT-S189
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP5050G datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 10" YEL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 48POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM FLATPOWER datasheet.pdf
INC, 5-12VDC OPEN, AB PHASE datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.33A 100 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf