Sullins Connector Solutions ABM25DSEH-S13
ABM25DSEH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ABM25DSEH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 50POS .156
Datasheet Download
ABM25DSEH-S13.pdf
Availability of ABM25DSEH-S13
QUANTITY
ABM25DSEH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM25DSEH-S13
Internal Part NumberEIS-ABM25DSEH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM25DSEH-S13
Related LinksABM25D, ABM25DSEH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM25DSEH-S13 Details Description
Related parts for ABM25DSEH-S13
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CAP 2B-2S-2C-2G RCPT datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 1CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8.64MM datasheet.pdf
BG STTSHLD 8X12" 100EA datasheet.pdf
IC FLIP-FLOP D-TYPE 13GBPS 16SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf