Vishay/BCcomponents AC05000003001JAC00
AC05000003001JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC05000003001JAC00
Brief Description
RES 3K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC05000003001JAC00.pdf
Availability of AC05000003001JAC00
QUANTITY
AC05000003001JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC05000003001JAC00
Internal Part NumberEIS-AC05000003001JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC05000003001JAC00
Related LinksAC0500000, AC05000003001JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC05000003001JAC00 Details Description
Related parts for AC05000003001JAC00
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 700NH 20A 2.65 MOHM datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TRANSF TUBE GUITAR AMP POWER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HDM SMPO068O LM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf