Sullins Connector Solutions ACB10DHBR
ACB10DHBR picture photo
Mfg. Part Number
ACB10DHBR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 DIP
Datasheet Download
ACB10DHBR.pdf
Availability of ACB10DHBR
QUANTITY
ACB10DHBR Order Process
Ship out your order
Specifications of ACB10DHBR
Internal Part NumberEIS-ACB10DHBR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACB10DHBR
Related LinksACB1, ACB10DHBR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACB10DHBR Details Description
Related parts for ACB10DHBR
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 150PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.4A 400 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf