Sullins Connector Solutions ACC10DRAS-S93
ACC10DRAS-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ACC10DRAS-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
ACC10DRAS-S93.pdf
Availability of ACC10DRAS-S93
QUANTITY
ACC10DRAS-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC10DRAS-S93
Internal Part NumberEIS-ACC10DRAS-S93
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC10DRAS-S93
Related LinksACC10D, ACC10DRAS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC10DRAS-S93 Details Description
Related parts for ACC10DRAS-S93
IC UART PCI BUS DUAL 100TQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 96CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2MM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf