Sullins Connector Solutions ACM10DRMT-S273
ACM10DRMT-S273 picture photo
Mfg. Part Number
ACM10DRMT-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
ACM10DRMT-S273.pdf
Availability of ACM10DRMT-S273
QUANTITY
ACM10DRMT-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM10DRMT-S273
Internal Part NumberEIS-ACM10DRMT-S273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM10DRMT-S273
Related LinksACM10DR, ACM10DRMT-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM10DRMT-S273 Details Description
Related parts for ACM10DRMT-S273
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE 250V datasheet.pdf
CONDITIONER SIGNAL ANALOG 0-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 250V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 10MHZ DDPAK-7 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED LM362A NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 25.8K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf