Analog AD5204BRUZ10-REEL7
AD5204BRUZ10-REEL7 picture photo
Mfg. Part Number
AD5204BRUZ10-REEL7
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DGTL QUAD 256POS 24TSSOP
Datasheet Download
AD5204BRUZ10-REEL7.pdf
Availability of AD5204BRUZ10-REEL7
QUANTITY
AD5204BRUZ10-REEL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5204BRUZ10-REEL7
Internal Part NumberEIS-AD5204BRUZ10-REEL7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Family 27/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits4
Number of Taps256
Resistance (Ohms)10k
InterfaceSPI
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±30%
Temperature Coefficient (Typ)700 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)50
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package24-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5204BRUZ10-REEL7
Related LinksAD5204BRU, AD5204BRUZ10-REEL7 Datasheet, Analog Distributor
AD5204BRUZ10-REEL7 Details Description
Related parts for AD5204BRUZ10-REEL7
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM-2M PREWIRED datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC MUX ANA DUAL 8/4CH 16DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf