Analog ADG201HSJPZ
ADG201HSJPZ picture photo
Mfg. Part Number
ADG201HSJPZ
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC SWITCH QUAD SPST 20PLCC
Datasheet Download
ADG201HSJPZ.pdf
Availability of ADG201HSJPZ
QUANTITY
ADG201HSJPZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ADG201HSJPZ
Internal Part NumberEIS-ADG201HSJPZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Fundamentals
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package49
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
SeriesLC²MOS
PackagingTube
FunctionSwitch
Circuit4 x SPST - NC
On-State Resistance90 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)10.8 V ~ 16.5 V, ±6.75 V ~ 8.25 V
Current - Supply10mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package20-PLCC (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADG201HSJPZ
Related LinksADG20, ADG201HSJPZ Datasheet, Analog Distributor
ADG201HSJPZ Details Description
Related parts for ADG201HSJPZ
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC LDO REGULATOR 10A ADJ TO220-7 datasheet.pdf
CONTROL RELAY VOLT 24VDC 10-600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC DIODE BRIDGE 100V 250MA 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf