Analog ADP1109AR-12
ADP1109AR-12 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1109AR-12
Manufacturer
Product Category
Analog IC
Brief Description
Micropower Low Cost Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V and Adjustable DC-to-DC Converter IC
Datasheet Download
ADP1109AR-12.pdf
Availability of ADP1109AR-12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADP1109AR-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1109AR-12
Internal Part NumberEIS-ADP1109AR-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ADI
Delivery TimeIn stock, ship ADP1109AR-12 today.
SeriesADP1109A
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingTape and Reel / Tube / Tray
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for ADP1109AR-12
Alternative Part (Replacement)EIS-ADP1109AR-12
Country of OriginUSA
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ADI Product CategoryIC, Clock Timing, Data Acquisition, MCU DSP, PMIC...
Related LinksADP110, ADP1109AR-12 Datasheet, Analog Distributor
ADP1109AR-12 Details Description
Related parts for ADP1109AR-12
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 1W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC TRI OUT 5, 15,-15V datasheet.pdf
STANDARD TIMER CONTACT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 39POS datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf