Cornell Dubilier Electronics AEB686M2CR44T-F
AEB686M2CR44T-F picture photo
Mfg. Part Number
AEB686M2CR44T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V SMD
Datasheet Download
AEB686M2CR44T-F.pdf
Availability of AEB686M2CR44T-F
QUANTITY
AEB686M2CR44T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AEB686M2CR44T-F
Internal Part NumberEIS-AEB686M2CR44T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAEB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current412.5mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEB686M2CR44T-F
Related LinksAEB686M, AEB686M2CR44T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AEB686M2CR44T-F Details Description
Related parts for AEB686M2CR44T-F
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM PROG 18SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 5.0MM datasheet.pdf
414 2 MFD CAPAC 450VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
15+15 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
CABLE CLAMP M20, 6-12M, THERMOPL datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf