TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-16-26SW-6139
AFD50-16-26SW-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-16-26SW-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
AFD50-16-26SW-6139.pdf
Availability of AFD50-16-26SW-6139
QUANTITY
AFD50-16-26SW-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-16-26SW-6139
Internal Part NumberEIS-AFD50-16-26SW-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-16-26SW-6139
Related LinksAFD50-16-, AFD50-16-26SW-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-16-26SW-6139 Details Description
Related parts for AFD50-16-26SW-6139
CONN EDGE DUAL .050 SMD 50 POS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A PPAK datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
RECIRCULATING CHILLER 300W datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 1.67A datasheet.pdf
CAP CER 180PF 5KV R42 DISK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 6POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.26K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
2200UF 35V 16X25 datasheet.pdf