TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-19PN-6141
AFD50-24-19PN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-19PN-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
AFD50-24-19PN-6141.pdf
Availability of AFD50-24-19PN-6141
QUANTITY
AFD50-24-19PN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-19PN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-19PN-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-19PN-6141
Related LinksAFD50-24-, AFD50-24-19PN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-19PN-6141 Details Description
Related parts for AFD50-24-19PN-6141
IC OPAMP GP 630KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
M4 0.7X10 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
WHITE NYLON CLOTH 2"X.375" datasheet.pdf