TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-22-55SX-6117
AFD54-22-55SX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-22-55SX-6117
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
AFD54-22-55SX-6117.pdf
Availability of AFD54-22-55SX-6117
QUANTITY
AFD54-22-55SX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-22-55SX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-22-55SX-6117
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-22-55SX-6117
Related LinksAFD54-22-, AFD54-22-55SX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-22-55SX-6117 Details Description
Related parts for AFD54-22-55SX-6117
IC ACCELERATR I2C HOTSWAP 10MSOP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MT PINS datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
XFRMR 347/277V 460VA STEP-DOWN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 465MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf