TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61PZ-6233
AFD54-24-61PZ-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61PZ-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD54-24-61PZ-6233.pdf
Availability of AFD54-24-61PZ-6233
QUANTITY
AFD54-24-61PZ-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61PZ-6233
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61PZ-6233
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61PZ-6233
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-61PZ-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61PZ-6233 Details Description
Related parts for AFD54-24-61PZ-6233
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK 148-155MHZ 1/4W BNX datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 66MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf