TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-10-6SN-6139
AFD56-10-6SN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-10-6SN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT
Datasheet Download
AFD56-10-6SN-6139.pdf
Availability of AFD56-10-6SN-6139
QUANTITY
AFD56-10-6SN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-10-6SN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-10-6SN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-10-6SN-6139
Related LinksAFD56-10, AFD56-10-6SN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-10-6SN-6139 Details Description
Related parts for AFD56-10-6SN-6139
IC TEMP SNSR 5V DUAL TRIP 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 6A 1000V GBU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 37.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf