TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-14-15PZ-6117
AFD57-14-15PZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-14-15PZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD57-14-15PZ-6117.pdf
Availability of AFD57-14-15PZ-6117
QUANTITY
AFD57-14-15PZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-14-15PZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD57-14-15PZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-14-15PZ-6117
Related LinksAFD57-14-, AFD57-14-15PZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-14-15PZ-6117 Details Description
Related parts for AFD57-14-15PZ-6117
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
OSC PROG LVPECL 2.5V 150PPM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 35.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf